Tapk Studijos.info draugu Facebook socialiniame tinkle.

REGISTRUOTIS Pamiršai?

KALBOS IR LITERATŪRA

UŽSIENIO LITERATŪRA


 

SENOVĖS GRAIKŲ TEATRAS

2011-01-03
Senovės Graikų Teatras.
 

K. SAID "ALI IR NINO"

2010-09-23
Kurban Said romano "Ali ir Nino" recenzija.
 

MEILĖ, SEKSAS IR KITI MELAI

2010-09-23
Ehrlich ir Gnadenlos knygos "Meilė, seksas ir kiti melai" aprašymas.
 

M. BURGESS "DARANT TAI"

2010-01-06
Melvin Burgess knygos "Darant tai" aprašymas.
 

KURTUAZINIS ROMANAS

2009-05-25
Riterių romanas, jo reikšmė, raida. Riterių romano vystymosi etapai. Riteriai kaip feodalai kariai. Susiformuoja riterių moralinis kodeksas. Pirmųjų riterių romanų atsiradimas. Vystosi bretonų ciklai. Susikuria bizantinis ciklas. Apvaliojo stalo riteriai. Riterių romano egzistavimo pabaiga.
 

V. HUGO "PARYŽIAUS KATEDRA"

2009-04-03
Kodėl Viktoro Hugo romanas "Paryžiaus katedra" yra romantinis kūrinys?
 

E.M. REMARKAS "VAKARŲ FRONTE NIEKO NAUJO"

2009-02-28
Recenzija. Tikrasis karo veidas Remarko kūrinyje "Vakarų fronte nieko naujo".
 

JOANNE ROWLING BIOGRAFIJA

2008-10-20
Joanne Rowling. Hario Poterio pradžia. Šeima. Populiarumas. Knygos/Filmai. Harris Potteris ir J. K. Rowling – meilė, prasidėjusi traukinyje.
 

FRANČESKO PETRARKA

2008-04-22
Frančesco Petrarkos jubiliejus (1304 - 1374). Petrarkos vainikavimas. Petrarkos poezija. Pertrarkizmas.
 

FIODORO DOSTOJEVSKIO KŪRYBOS BRUOŽAI

2008-03-04
Fiodoras Dostojevskis. Rašytojo kūrybos bruožai.
 

NAUJASIS HAMLETAS

2007-12-20
Kas yra Hamletas naujosios literatūros perspektyvose? Kodėl jis toks svarbus naujosios literatūros kūrėjams? Bandydami atsakyti į šiuos klausimus mes tyrinėjame dviejų šiuolaikinių rašytojų "Hamleto" versijas.
 

INDIJOS LITERATŪRA

2007-10-19
Indija. Literatūra. Mahabharata.
 

R.L. STIVENSONAS "LOBIŲ SALA"

2007-09-09
Rašinys pagal R.L. Stivensono romaną "Lobių sala".
 

ADOMAS MICKEVIČIUS

2007-04-11
Adomas Mickevičius. "Ponas Tadas".
 

MODERNIZMAS

2006-12-03
Modernizmas. Modernizmo atgarsiai Lietuvoje. Modernizmas ir postmodernizmas menuose. Modernistinis mąstymas. Modernizmo virtimas postmodernizmu. Šaltiniai.
 

PRANCŪZŲ ROMANTIZMAS

2006-11-26
Prancūzų romantizmas. Pagrindiniai romantizmo bruožai. Santykis su aplinka. Stiliaus bruožai. Žanrai. Atstovai. Romantikų mintys. Viktoras Hugo. Biografija. Kūriniai.
 

DŽ. ORVELAS "GYVULIŲ ŪKIS"

2006-11-14
Džordžas Orvelas "Gyvulių ūkis". Vaizdai, kuriais autorius atvirai išsako savo poziciją totalitarizmo atžvilgiu.
 

AISCHILAS "PROMETĖJAS"

2006-03-29
Aischilas. Prometėjo monologo analizė.
 

АНДРЕЙ МИРОНОВ

2006-02-05
Rusų aktoriaus Andrėjaus Mironovo biografija (rusų kalba).
 

DORIANO GRĖJAUS PORTRETAS

2005-09-19
Oskaras Vaildas – airių rašytojas, gyvenęs XIXa. pradžioje –XXa. pabaigoje. Neišsitelkęs tautinio sąjūdžio ribose, ėmęsis rašyti apie grožį ir dorovę. „Doriano Grėjaus portretas“ – viena iš daugelio rašytojo knygų, kuriose ta pati gėrio ir grožio problema sprendžiama ir šiame romane, kurį aš skaičiau.
 

REMARKAS - FRONTE NIEKO NAUJO

2005-09-15
E. M. Remarkas – žymiausias „prarastosios kartos“ rašytojas, patyręs dramatiškus XX amžiaus istorinius įvykius. Giliai į sielą įsirėžę fronto vaizdai ir dvasiniai sukrėtimai verčia rašytoją tai išsakyti kūryboje. Savo romanuose jis kuria sugniuždytų, nusivylusių gyvenimu žmonių paveikslus, vaizduoja jų liūdnus ir tragiškus likimus.
 

BALZAKO ROMANAS TĖVAS GORIJO

2005-08-28
Realizmas - literatūros, teatro ir dailės kryptis, kuri tikroviškai ir objektyviai vaizduoja gyvenimą ir žmogų. Realizmas pradeda formuotis XIX a. trečiame dešimtmetyje Prancūzijoje. Realistai didelį dėmesį skiria aplinkos ir daiktų vaizdavimui. Realistinėje literatūroje labiausiai paplitęs romanas. lš įvairių romano rūšių dažniausias socialinis.
 

GĖTĖS FAUSTO PIRMOS DALIES ANALIZĖ

2005-08-28
J.V.Gėtė yra vokiečių rašytojas. Jo kūryboje atsispindėjo opiausios tuometinio gyvenimo problemos, kurios tebejaudina ir vėlesnių laikų žmones. Žmogaus paskirtis, veiklos tikslai, santykiai su gamta ir visuomenės likimu, grožis ir meilė - temos, kurios ryškios Gėtės kūryboje.
 

HESĖ ROMANAS STEPIŲ VILKAS

2005-08-28
H.Hesė - pasaulinio garso vokiečių rašytojas, šiandien jau gerai žinomas lietuvių skaitytojams, nors jo kūriniai lietuvių kalba pasirodė 1977 m. Hesės knygose dominuoja autoriaus orientacija į asmenybę, individą. Rašytojas neslepia paniekos išoriniam, fasadiniam gyvenimui.
 

ŠEKSPYRO HAMLETAS

2005-08-28
V. Šekspyras - Renesanso epochos kūrėjas. Tuo metu Anglijoje gyvuoja rūmų vaidinimai, spektakliai siauram žiūrovų ratui. Mėgstamiausi yra vieši teatrai. Viešas teatras plėtoja liaudies dramos tradicijas. Vaidinama po atviru dangumi ant pakylos. Renesanso teatrui neužteko vien liaudies dramos patyrimo, reikėjo išmoningai rezgamos intrigos, sudėtingesnio vidaus gyvenimo.
 

VIDURAMŽIŲ LITERATŪROS YPATYBĖS

2005-08-28
Viduramžiai - žmonijos istorijos laikotarpis tarp antikos ir naujųjų laikų, tæsėsi nuo V a. pab. iki XVII a.vidurio Viduramžiai skirstomi į 3 laikotarpius: ankstyvieji (V-XI a.), brandieji (XI-XV a.), vėlyvieji (XV-XVII a.).
 

KAFKOS “METAMORFOZĖ”

2005-08-18
Laikas. Apsakymo veiksmo laikas apima maždaug tris žiemos mėnesius. Pirmasis novelės sakinys sakinys primena pasakų ir metų pradžias. O eino ryto išskyrimas pabrėžia (kaip ir tautosakoje) pasakojamos istorijos pradžios momentą ir nurodo išskirtinumą, kitoniškumą. Be to, linksniuojamas paros laikas – rytas, dažnai literatūroje siejamas su nauju gyvenimu, naujumu, pradžia apskritai.
 

ALGIS BUDRYS

2005-07-19
"Aš esu rašytojas. Profesionaliai esu daręs daugelį dalykų - kai ką susijusio su rašymu, kai ką visiškai ne. Tačiau nuo aštuonerių metų aš arba buvau mokslinės fantastikos ar fentezi rašytojas, arba norėjau juo būti" - teigia mūsų tautietis JAV fantastas Algis Budrys. Jo vardas yra įtrauktas į 25 žymiausių XX a. antros pusės rašytojų fantastų sąrašą, jo biografija ir kūrybos analizė pateikta Charles Platt knygoje "Kas rašo mokslinę fantastiką" (šalia I.Asimovo ir kitų 30-ties geriausių fantastų), jo kūriniai - pripažinta mokslinės fantastikos klasika, jo kūryba minima ne viename kritiniame straipsnyje, ne vienoje fantastikos problemas gvildenančioje knygoje... Gaila tik, kad iki šiol Algis Budrys mažai žinomas mūsų šalyje.
 

ANA SIUVEL - JUODASIS GRAŽUOLIS

2005-07-19
Anos Siuvel knyga ,,Juodasis Gražuolis“- apysaka. Ji parašyta 1877m. Ana Siuvel gimė Nortfolke 1820 m. Vaikystėj tapo invalide. Nuo to laiko pradėjo labai pasitikėti arkliais. Ji labai mylėjo visus gyvūnus, bet labiausiai žirgus. Ji labai skaudžiai išgyvendavo, kai matydavo kaip žiauriai elgiamasi su gyvūnais. Ana Siuvel per visą savo gyvenimą parašė tik šią vieną knygą, pasakojimą apie arklius, su kuriais blogai elgiamasi. Paskutiniais gyvenimo metais, kentėdama baisius skausmus, ji parašė šią knygą, kuri sulaukė didelio dėmesio.
 

ANTIKINĖ LITERATŪRA

2005-07-19
Antikinė literatūra — senoji literatūra. Tas pavadinimas yra kilęs iš italų k. žodžio antico (tariama antiko), kuris savo ruožtu yra atsiradęs iš lotynų k. būdvardžio antiquus (tariama antikvus) — „senas, senovinis". Antikinė literatūra yra senovės graikų ir romėnų literatūra, kuri užsimezgė, išaugo ir suklestėjo dar gerokai prieš naująją erą. Seniausi graikų literatūros paminklai buvo sukurti apie VIII — VII a. prieš mūsų erą; romėnų literatūros raida prasidėjo kiek vėliau— III a. prieš mūsų erą viduryje. Ir vienos, ir kitos literatūros pabaiga — V mūsų eros amžius, kada žlugo Vakarų Romos imperija. Taigi antikinė literatūra apima gana ilgą — apie 1200 metų — laikotarpį.
 

ANTUANAS DE SANT-EGZIUPERI

2005-07-19
Antuanas de Sent-Egziuperi užima ypatingą vietą XX a. literatūroje. Jo gyvenimas ir kūryba glaudžiai susiję. Kaip lakūnas ir rašytojas, jis labai savitai supranta mūsų dienų pasaulį. Jo kūryba, tai filosofinis ir kartu be galo intymus, nuoširdus pokalbis su skaitytoju apie opiausias žmogaus dvasinių vertybių ir buities problemas.
 

ASTRIDA LINDGREN

2005-07-19
Kone pačiame Stokholmo centre yra didelis ūksmingas žaidimų parkas , kuris vadinasi Vazos parkas . Tame parke supiltas kalnelis leistis su rogutėmis , įtaisytos sūpuoklės , stovi didelis sunkvežimis žaisti , laipyklės , futbolo aikštė pavasarį , o žiemą čiuožykla .
 

BERNARDAS ŠO

2005-07-19
XX a. anglų dramaturgui realistui Šo visada buvo labai artima satyra. Žinomu rašytoju jis tapo tik paskutiniajame XIX a. dešimtmetyje, pasirodęs su pirmosiomis pjesėmis. Prieš tai rašė romanus ir dirbo teatro bei muzikos kritiku.
 

BERTOLTAS BRECHTAS

2005-07-19
Bertoltas Brechtas yra vienas įžymiausių XX a. intelektualinio teatro kūrėjų. Jo triumfui tegali prilygti XIX a. pabaigos ir XX a. pradžios dramaturgų H. Ibseno, G. Hauptmano ir B. Šo pasisekimas.
 

BUKOLINĖS POEZIJOS RAIDA

2005-07-19
Prie mažosios formos šalininkų, pasisakančių prieš orientaciją į homerinį epą, skaičiaus priklausė ir žymiausias aleksanderinės krypties poetinis talentas Teokritas. Teokritas gimė 300 m. pr. Kr. Buvo kilęs iš Sirakūzų (Sicilija), tačiau jo veikla prabėgo įvairiuose helenistinio pasaulio kampuose. Tėvynėje jis bandė atkreipti į save dėmesį Sirakūzų valdovo Hierono, bet mes jį randame ir Aleksandrijoje, kur jis siekė Ptolemajaus Filadelfo malonių, ir Koso saloje aplink Filaretą besigrupuojančių poetų ratelyje. Visos tos naujovės, kurias atsinešė su savim helenistinė literatūra, - sentimentalus gamtos suvokimas, meilės ilgesio poezija, potraukis prie to, kas intymu, maža ir kasdieniška, domėjimasis buities detalėmis ir nežymiais žmonėmis, - visa tai Teokrito asmenyje gavo poetinį išreiškėją, mokantį suderinti vaizdavimo reljefingumą su muzikiniu lyrizmu.
 

DANTĖ ALIGJERIS

2005-07-19
Dantės, kaip pereinamojo laikotarpio rašytojo, kūryba sukaupia charakteringiausius viduramžių gyvenimo elementus ir kartu yra įžanga į Renesanso epochą. Engelsas pavadino Dantę paskutiniuoju viduramžių poetu ir kartu pirmuoju naujųjų laikų poetu. Gyvenimo ir kūrybos kelias. Dantė gimė 1265 m. Florencijoje. Jo tikrasis vardas buvo Durantė, kurį jis sutrumpino į Dantę ir padarė savo literatūriniu slapyvardžiu.
 

DŽORDŽAS BAIRONAS

2005-07-19
Baironas — įžymiausias XIX a. pradžios anglų poetas, revoliucinio romantizmo atstovas. Jis buvo pradininkas ištisos to laikotarpio literatūros krypties, vadinamosios „pasaulio sielvarto" poezijos. Baironas kūrė pirmajame XIX a. ketvirtyje, kai Anglijoje paaštrėjo klasiniai prieštaravimai, padažnėjo masiniai darbininkų bruzdėjimai, žinomi luditų sąjūdžio vardu. Jo kūryba buvo susijusi su nacionalinio išsivadavimo sąjūdžiais Vakarų Europoje.
 

ERICHAS MARIJA REMARKAS

2005-07-19
Erichas Marija Remarkas (Erich Maria Remarque) – vienas populiariausių XX amžiaus vokiečių rašytojų. Į literatūros istoriją jis įėjo pirmiausia kaip įtaigus “prarastosios kartos” likimo vaizduotojas. Remarkas priklauso rašytojų kartai, patyrusiai dramatiškus XX amžiaus istorinius įvykius: Pirmąjį pasaulinį karą, politinę ir ekonominę Veimaro respublikos krizę, fašistinį terorą, Antrąjį pasaulinį karą, sudėtingą pokarį. Visa, kas susiję su liūdnais ir tragiškais žmonių likimais, tapo svarbiausia Remarko kūrybos tema.
 

ERNESTAS HEMINGVĖJUS

2005-07-19
Vienas ryškiausių XX a. romanistų ir trumpo apsakymo meistrų yra amerikiečių rašytojas Ernestas Hemingvėjus. 1954 metais jam buvo suteikta Nobelio premija už knygą „Senis ir jūra", o iš esmės — už nūdieniško pasakojimo stiliaus sukūrimą.
 

FRIDRICHAS ŠILERIS

2005-07-19
„Išgirdus Fridricho Šilerio vardą, prisimenamas jaunas genijus, kupinas audros ir veržimosi, šviesos ir laisvės troškimo",— rašė A. Venclova. Didysis vokiečių poetas ir dramaturgas iš tiesų liko amžinai jaunas. Jo žodžiai šiandien skamba Vokietijoje ir visame pasaulyje ne kaip praeities atgarsiai, o kaip gyvas, jaudinantis kreipimasis į kilniausius žmogaus jausmus, kaip kreipimasis į savo tautą ir visą žmoniją eiti humanizmo, taikos ir vienybės keliu.
 

GRAIKŲ LITERATŪRA

2005-07-19
Graikų literatūros periodizacija. Graikų literatūros raida yra labai ilga. Ji paprastai skirstoma į šiuos pagrindinius laikotarpius: I. Archainis laikotarpis („ankstyvosios Graikijos literatūra") — maždaug nuo X a. iki VI a. pr. m. e. Šiuo metu suiro senoji gimininė santvarka, ėmė kurtis miestai, nedidelės valstybės.
 

HANSAS KRISTIANAS ANDERSENAS

2005-07-19
H.K.Andersenas- Didis gėrio filosofas. Jo pasakos yra viena iš tų knygų, kurias mes skaitome tik išmokę abėcėlę ir skaitome gėrėdamiesi, paskui užaugę, pasenę. Kaip pasakininkas, jis neturi sau lygių. Nors jo pasakose, kaip kitose, labai daug fantazijos, bet jo fantazija sveika, be jokių baisenybių, be jokių nesutinkančių su žmogaus protu keistenybių. Jis pasakoja apie suprantamus ir artimus dalykus, vaikai randa juose visur savo jaunos sielos atspindį. Čia viskas tikra, paprasta, gražu. Jei dar pridėsime prie tos vaizdų tikrybės jo nepaprastai lengvą aiškią kalbą, sveiką gaivinamą juoką, jausmų skaistybę ir optimistišką pasaulėžvalgą, tai ir bus suprantama, kuo jis taip moka pavergti skaitytojų širdis.
 

HEKTORAS MALO - BE ŠEIMOS

2005-07-19
Šiame romane aiškios socialinės ir šeimos problemos. Pagrindiniam veikėjui Remiui nuo pat vaikystės tenka taupyt, nes pinigų kartais neužtenka net maistui. Vėliau jis sužino, kad yra pamestinukas. Jo tėvai- visai jam nepažįstami žmonės, kurie priglaudė ir jį užaugino. Pagrindinį veikėją Remį šokiruoja blogi žmonės, jų nesiskaitymas su aplinkiniais. Labai geri Remio ir motulės Barbaren santykiai – jie abu myli vienas kitą ir supranta. Bet Remis visada bijojo Barbareno. Barbarenas nemylėjo Remio ir tik norėjo juo atsikratyti. Veiksmo vieta nuolat kintanti. Pagrindė mintis- teisybė visada nugali neteisybę. Pagrindiniai veikėjai: Remis, motulė Barbaren, Barbarenas, Vitalis, Arturas, ponia Miligan, Matijas.
 

HENRIKAS IBSENAS

2005-07-19
Norvegų literatūra, kuriai Ibsenas suteikė pasaulinę šlovę, ligi XIX a. vidurio palyginti buvo mažai žinoma. Norvegija buvo ekonomiškai silpna šalis, o politiškai priklausė nuo savo skandinaviškųjų kaimynų. Kultūriniame gyvenime vyravo danų kalba. XIX a. antrojoje pusėje Norvegijoje pastebimas ekonominis ir politinis pakilimas, vystosi nacionalinio išsivadavimo judėjimas, o drauge su juo nacionalinė norvegų kultūra. Tuo metu iškyla dideli menininkai—kompozitorius Grygas, dramaturgas Ibsenas ir kt.
 

JOHANAS VOLFGANGAS GĖTĖ

2005-07-19
Gėtės kūryba labai įvairi žanrų bei temų atžvilgiu ir be galo gausi. Tai ištisa vokiečių literatūros epocha. Ankstyvuoju savo kūrybos laikotarpiu Gėtė buvo susijęs su „Audros ir veržimosi" literatūriniu sąjūdžiu.
 

KLASICIZMAS

2005-07-19
XVII a. literatūroje ir mene susiformavo klasicizmo srovė (lot. classicus — pavyzdingas, tobulas). Ši srovė plačiausiai pasireiškė Prancūzijoje, kur susidarė atitinkamos visuomeninės sąlygos jai susiformuoti.
 

MAŽASIS PRINCAS

2005-07-19
Antuanas de Sent-Egziuperi (1900-1944) – įdomus 20 a. pirmosios pusės prancūzų rašytojas. Jis buvo lakūnas, todėl patyrė daug nuotykių, pavojų, pabuvojo daugelyje kraštų. Jo asmenybė ryški, turtinga, veržli, o kūryba labai savita. Vaizduodamas savo paties arba draugų gyvenimo įvykius, A. de Sent-Egziuperi suteikia jiems filosofinės prasmės. Nepaprastai originalūs yra rašytojo vartojami simboliai, glaudžiai susiję su giliu humanistiniu jo požiūriu į žmogų bei žmonių tarpusavio santykius. Antuano de Sent-Egziuperi visos knygos yra savaip įdomios ir idėjiniu, ir meniniu požiūriu. Pritaikydamas savo ir draugų patirtus išgyvenimus jis parašė romanus “Pašto skrydis”(1928), “Nakties skrydis”(1931),antrojo pasaulinio karo metais sukūrė “Laišką įkaitui”, “Citadelė”. Tačiau geriausiomis ir populiariausiomis A. de Sent-Egziuperi knygomis tapo “Žemė, žmonių planeta” ir “Mažasis princas”.
 

MIGELIS DE SERVANTESAS SAVEDRA

2005-07-19
Servanteso kūryba, ypač jo romanas „Don Kichotas", užima vieną svarbiausių vietų Renesanso grožinėje literatūroje. Renesansas Ispanijoje. Ispanų Renesanso kultūra labiausiai suklestėjo vėliau, negu kitose Europos šalyse, XVI a. pabaigoje — XVII a. pirmojoje pusėje. Be ispanų grožinės prozos meistro Servanteso, plačiai žinomi dramaturgai Lope de Vega ir Kaldėronas, kurių pjesės ir šiandien su pasisekimu tebestatomos įvairių šalių teatrų scenose.
 

ONORĖ BALZAKAS

2005-07-19
Įžymiausias kritinio realizmo rašytojas Vakarų Europos literatūroje buvo Onore Balzakas. Jis — realistinio romano meistras, nepaprastai išsamiai ir visapusiškai pavaizdavęs XIX a. pirmosios pusės prancūzų visuomenės gyvenimą.